July 16, 2024, 5:13 pm
Urząd Dozoru Technicznego - Radom

Budynek zaprojektowano jako trzykondygnacyjny, dwuklatkowy, w większości dwutraktowy. Usytuowanie budynku na działce blisko skrzyżowania ulic Chrobrego i 11-go Listopada, z którego to kierunku otwiera najlepszy widok na budynek, zwłaszcza że linia zabudowy budynków mieszkalnych jest głębiej wycofana od ulicy 11-go Listopada sytuuje południowo-wschodni narożnik budynku jako najlepiej widoczny i tym samym decyduje o sposobie uformowania całej bryły.

Odsunięcie fasady na tym narożniku i skontrapunktowanie jej dwukondygnacyjnym wykuszem mieszczącym na pierwszym piętrze (piano nobile) gabinet dyrektora z sekretariatem, odpowiednio harmonizuje bryłę i elewację.

Nad odsuniętą w głąb fasadą i wykuszem przestrzeń zamyka dach wspornikowy poprowadzony po prostokątnym obrysie budynku.

Wejście główne przez przeszklony wiatrołap usytuowane pośrodku budynku na parterze dzieli hall główny z recepcją i biurem obsługi oraz foyer z salą konferencyjną i zapleczem. Zamknięta część techniczna na parterze posiada swoje odrębne wejście w północnej elewacji i połączenie z hallem oddzielone drzwiami. Parter foyer w części dwukondygnacyjny dodaje budynkowi prestiżu jak i komfortu przestrzeni. Wejście główne usytuowano na wprost ściany z logiem firmy i tablicą informacyjną.

Pierwsze piętro z korytarzem otwartym pośrodku do foyer i zlokalizowanymi tam gabinetem dyrektora, sekretariatem, zapleczem socjalnym, xero, salą spotkań i archiwum (zgodnie z programem użytkowym) zapewnia odpowiednie warunki do pracy. Przeszklenie sekretariatu i gabinetu dyrektora wyposażone w zestaw żaluzji przeciwsłonecznych zapewnia odpowiednią ilość światła, chroni przed przegrzaniem i izoluje wizualnie z zewnątrz. Od wnętrza daje komfort światła, widoków i niezbędnej intymności. Całe piętro jest najbardziej prestiżową kondygnacją w budynku.

Bryła budynku została tak zaprojektowana, by wykorzystywać energię słoneczną, zwłaszcza zimą. Latem wysunięty dach i system żaluzji przeciwsłonecznych chroni budynek przed przegrzaniem.