July 16, 2024, 4:39 pm
Aquapark - Koszalin

praca wyróżniona


czytaj>>

 

 

 

 

Teren przewidziany pod projektowany kompleks położony jest na północny wschód od centrum miasta. Działka leży na stoku południowym i południowo-zachodnim o przewyższeniu około 14 m (południowa granica działki- 46,0 m n.p.m., północno-wschodnia granica działki– 60,0 m n.p.m.)Kompleks zlokalizowano w północnej części działki na wzgórzu otwierając go na południe i widok na miasto.

 


Takie usytuowanie kompleksu zapewnia mu również wspaniałą ekspozycję od strony miasta. Pomiędzy kompleksem i ulicą Rolną zaprojektowano otwarte tereny zielone w formie angielskiego parku krajobrazowego z małym zbiornikiem wodnym w miejscu istniejących cieków. Po wschodniej stronie działki na wysokości kompleksu usytuowano dwa korty tenisowe oraz budynek gospodarczo-techniczny.

Budynek pływalni jest zwartą bryłą, na rzucie prostokąta krytą krzywoliniowym dachem, rozprutym przeszklonym podłużnym świetlikiem. Od strony południowej hala basenu przez przeszkloną ścianę integruje się z basenami zewnętrznymi i zaprojektowanymi terenami rekreacyjnymi położonymi poniżej kompleksu. Przeszklony świetlik dachu oraz południowa fasada hali basenowej dają możliwość pełnej obserwacji krajobrazu zewnętrznego, a także  umożliwiają bezpośredni dostęp naturalnego światła dla zażywania kąpieli słonecznych wewnątrz kompleksu. Podobnie od strony wejścia do kompleksu bryła została wzbogacona przeszklonym dwukondygnacyjnym holem głównym, który umożliwia obserwację krajobrazu od strony północnej.
Wzdłuż budynku i podjazdu od strony północnej oraz wzdłuż budynku i parkingu od strony zachodniej zaprojektowano zadaszenia zewnętrzne, by osłonić użytkowników przybywających lub opuszczających kompleks przed warunkami atmosferycznymi np.: śnieg, deszcz lub ostre słońce.
Od strony południowej zaprojektowano kompleks trzech zjeżdżalni o zróżnicowanych długościach  z przeszkloną wieżą, z której będzie można podziwiać widok na panoramę miasta.

Od strony północnej przewidziano projektowany czterokondygnacyjny budynek hotelu.

Budynek pod względem funkcji dzieli się na dwie części: W części południowej znajdują się funkcje związane    z basenem, a w części północnej znajdują się funkcje dodatkowe i obsługa basenu oraz budynek hotelu.

Całość funkcji basenowych zlokalizowano na parterze tj. halę basenową oraz hol wejściowy z kasami, szatnią, sklepikiem sportowym i toaletami ogólnodostępnymi. Na zachód od holu wejściowego zaprojektowano zespoły szatniowo- sanitarne basenu oraz pokój pomocy medycznej. W dalszej części skrzydła zachodniego przewidziano zespół odnowy biologicznej, który będzie posiadał niezależne wejście z zewnątrz, ale będzie również dostępny (w niektórych funkcjach) z części basenowej. Na wschód od holu wejściowego zaprojektowano pomieszczenia dla ratowników, zespół szatniowo - sanitarny dla zawodników, pomieszczenia dla trenerów i sędziów oraz część administracyjną z zespołem szatniowo sanitarnym dla personelu. W dalszej części skrzydła wschodniego przewidziano hol prowadzący do trybun przy basenie sportowym.

Na piętrze zaprojektowano bar – kawiarnię, który będzie dostępny zarówno od strony holu, jak i od strony hali basenowej (bar mokry na antresoli). Ponadto na piętrze zaprojektowano dużą salę konferencyjną z możliwością podziału na trzy mniejsze przy pomocy mobilnych ścianek akustycznych, restaurację z zapleczem kuchennym, zespół toalet ogólnodostępnych oraz pomieszczenie techniczne wentylatorni i klimatyzatorni.

Na poziomie piwnic zaprojektowano zespół pomieszczeń technicznych związanych z obsługą basenów jak również całego obiektu min.: stację uzdatniania wody wraz z niezbędnymi pomieszczeniami technologicznymi, węzeł cieplny, pomieszczenie przyłącza wody, rozdzielnię elektryczną.

Zaprojektowano halę basenową o wymiarach 80,3 x 36,5 m. Wysokość hali basenowej będzie zmienna, ze względu na krzywoliniowy dach. Minimalna wysokość hali pod dachem – 6,4 m. maksymalna wysokość hali  - 14,4 m. W dachu hali basenowej wzdłuż osi podłużnej zaprojektowano przeszklony świetlik szerokości 12,0 m.

Zagospodarowanie
Powierzchnia terenu 76 891,0 m2
Powierzchnia zabudowy 6 407,9 m2
w tym:
Kompleks wodno-rekreacyjny 5 576,6 m2
Hotel 666,3 m2
Budynek gospodarczo techniczny 165,0 m2